South East Region Dressage and Arts & Crafts Qualifier 2022

This event took place on:

Class 25 - Grade TVI (walk only)

  • Judge Tiffany Tasney
  • Total Marks 190.00
  • TVI/PVI Championship Test Walk Only (2022)
Results of Class 25 - Grade TVI (walk only)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Khianna Lucas-Young Bisto Bradbourne Junior 135.00 71.05% Q & Highest Junior Qualifying Score

Class 27 - Grade TVI (walk & trot)

  • Judge Tiffany Tasney
  • Total Marks 180.00
  • TVI/PVI Championship Test Walk & Trot (2022)
Results of Class 27 - Grade TVI (walk & trot)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Lexi Griffiths Rayson Riverview Patch Cornilo Senior 135.00 75% Q, Best Newcomer & Highest Senior Qualifying Score

Class 31 - Grade 4

  • Judge Joyce Head
  • Total Marks 200.00
  • Grade 4 Championship Test (2022)
Results of Class 31 - Grade 4
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score %
1st Libby Jones Scooby Epsom Junior 118.50 59.25%

Class 33 - Grade 1-6 (walk & trot)

  • Judge Joyce Head
  • Total Marks 180.00
  • Grade 6 Championship Test Walk & Trot (2022)
Results of Class 33 - Grade 1-6 (walk & trot)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st William Harris Sherbert Dip Hope in the Valley Senior 116.00 64.44% Q

Class 35 - Grade 7 (canter)

  • Judge Joyce Head
  • Total Marks 210.00
  • Grade 7 Championship Test Walk, Trot & Canter (2022)
Results of Class 35 - Grade 7 (canter)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Jon Sullivan Romeo Epsom Senior 138.00 65.71% Q

Class 70 - Grade 1

  • Judge Tiffany Tasney
  • Total Marks 210.00
  • Grade 1 Championship Test (2022)
Results of Class 70 - Grade 1
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Caroline King Disney Bradbourne Senior 153.00 72.86% Q
2nd Katherine Swan Alzira Bradbourne Senior 140.00 66.67% Q

Class 72 - Grade 3

  • Judge Joyce Head
  • Total Marks 170.00
  • Grade 3 Championship Test (2022)
Results of Class 72 - Grade 3
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Sharon Kelsall Cloonlyon Flyer Cornilo Open 108.00 63.53% Q

Class 73 - Grade 1-6 (walk only)

  • Judge Tiffany Tasney
  • Total Marks 170.00
  • Grade 6 Championship Test Walk Only (2022)
Results of Class 73 - Grade 1-6 (walk only)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Amelie Russell Romeo Epsom Junior 115.00 67.65% Q
1st Erin Farr Taffy Epsom Senior 122.50 72.06% Q

Class 74 - Grade 7 (walk only)

  • Judge Joyce Head
  • Total Marks 170.00
  • Grade 7 Championship Test Walk Only (2022)
Results of Class 74 - Grade 7 (walk only)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Adam Dixon Romeo Epsom Senior 130.00 76.47% Q
2nd Laval Julian Romeo Epsom Senior 119.00 70% Q

Class 75 - Grade 7 (walk & trot)

  • Judge Tiffany Tasney
  • Total Marks 210.00
  • Grade 7 Championship Test Walk & Trot (2022)
Results of Class 75 - Grade 7 (walk & trot)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Rhiannon Bone Taffy Epsom Senior 151.50 72.14% Q
2nd Gray King Shannon Epsom Senior 144.00 68.57% Q
3rd Eliza Daus Alzira Bradbourne Senior 140.00 66.67%
4th William Harris Sherbert Dip Hope in the Valley Senior 139.50 66.43%

Class 76 - Unled escorted (walk & trot)

  • Judge Tiffany Tasney
  • Total Marks 180.00
  • RDA Introduction to Dressage Test 4 (2018) | Non-Qualifier
Results of Class 76 - Unled escorted (walk & trot)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score %
1st Ami Rumble Chalkdown Buttercup Chalkdown Senior 123.50 68.61%
2nd Jessica Green Patch Bradbourne Senior 122.00 67.78%

Class 77 - Unled escorted (walk only)

  • Judge Tiffany Tasney
  • Total Marks 180.00
  • RDA Introduction to Dressage Test 2 (2018) | Non-Qualifier
Results of Class 77 - Unled escorted (walk only)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score %
1st Helena Burgess Chalkdown Buttercup Chalkdown Senior 124.00 68.89%

Class 78 - Led (walk & trot)

  • Judge Tiffany Tasney
  • Total Marks 180.00
  • RDA Introduction to Dressage Test 4 (2018) | Non-Qualifier
Results of Class 78 - Led (walk & trot)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Daisy Murray Rose Hope in the Valley Junior 128.00 71.11% Highest Non-Qualifying Led Score
2nd Kaela Cheffins Minnismoor Paxman Alkham Valley Junior 127.50 70.83%
3rd Willow Taylor Bruno Hope in the Valley Junior 119.50 66.39%

Class 79 - Unled (walk & Trot)

  • Judge Joyce Head
  • Total Marks 180.00
  • RDA Introduction to Dressage Test 4 (2018) | Non-Qualifier
Results of Class 79 - Unled (walk & Trot)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Anna Glass Disney Bradbourne Senior 122.00 67.78%
2nd Lily Burton Missy Bradbourne Senior 109.00 60.56%
1st Sharon Kelsall Cloonlyon Flyer Cornilo Open 129.50 71.94% Highest Non-Qualifying Score

Class 80 - Led (walk only)

  • Judge Joyce Head
  • Total Marks 180.00
  • RDA Introduction to Dressage Test 2 (2018) | Non-Qualifier
Results of Class 80 - Led (walk only)
Place Rider Horse Group Junior/Senior Score No. Score %
1st Kaela Cheffins Minnismoor Paxman Alkham Valley Junior 116.50 64.72%

Class 65 - Arts & Crafts

  • Total Marks 100.00
  • Painting and Drawings | Individual or Group of up to 4
Results of Class 65 - Arts & Crafts
Place Rider Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Paige Mosley + 3 White Rocks Senior 100.00 100% Q
2nd Tiffany Walsh White Rocks Senior 97.00 97%

Class 66 - Arts & Crafts

  • Total Marks 100.00
  • Collage | Individual
Results of Class 66 - Arts & Crafts
Place Rider Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Hannah Smith Epsom Junior 100.00 100% Q

Class 67 - Arts & Crafts

  • Total Marks 100.00
  • Collage | Group (max 10 people)
Results of Class 67 - Arts & Crafts
Place Rider Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Paige Mosley + 3 White Rocks Senior 100.00 100% Q

Class 68 - Arts & Crafts

  • Total Marks 100.00
  • Sculpture | Individual or Group of up to 4
Results of Class 68 - Arts & Crafts
Place Rider Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Paige Mosley + 3 White Rocks Senior 100.00 100% Q

Class 69 - Arts & Crafts

  • Total Marks 100.00
  • Photography | Individual
Results of Class 69 - Arts & Crafts
Place Rider Group Junior/Senior Score No. Score % Trophy
1st Hannah Smith Epsom Junior 98.00 98% Q
1st Leon Granger White Rocks Senior 100.00 100% Q
2nd Daniel Suiter White Rocks Senior 88.00 88%